Okolí hradů

supermapy.centrum.cz
Křivoklát
Údolí u Točníka
Zbirožský zámek
Pohled z Vraní skály
Hořovický Nový zámek
Interiér hořovického zámku

CHKO Křivoklátsko

Hrady Točník a Žebrák se nacházejí na jižním okraji Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko, což z nich činí skvělou základnu pro výlety po širokém okolí. Na sever od Točníka se otvírají lesnatá údolí Křivoklátské vrchoviny, kterými se dá projít až do krásného údolí řeky Berounky.

Přímo z podhradí vede několik turistických stezek: Po žluté na sever můžete putovat nádherným Údolím ticha a vystoupit na starobylý vrch Velíz, opředený mnoha pověstmi, nebo pokračovat ještě dál a dojít až na hrad Křivoklát, perlu tu trůnící v středu křivoklátských hvozdů. Nebo se můžete vydat po zelené na severozápad, a dojít do Skryj, kde ve skalách nad údolím řeky dřímají zkamenělí svědkové dávného siluru. Půjdete-li po červené na západ, dojdete do Zbiroha, s překrásným zámkem a nejhlubší studnou ve střední Evropě, a pokud zamíříte po červené na východ, provede vás Hředelská cesta hlubokými lesy až do Roztok, ponořených v hlubokém údolí řeky. Východní směr po žluté vás zas dovede na Vraní skálu, vypínající se nad korunami stromů, odkud můžete obezřít širý ten kraj.

Chcete-li se ovšem zase vrátit zpět, můžete si v této krajině a síti stezek naplánovat okruh zcela podle svých potřeb: třeba jen během hodinky obejít zámecký vrch, či se vypravit na celodenní túru a vrátit se až večer, zdravě unavení putováním lesní tišinou. 

Hořovice

Přibližně 5 km na jih se nachází město Hořovice, kde jsou krom jiného hned dva zámky, jednoduše zvané Starý a Nový. Starý zámek, původně hrad z 12. století, je nyní přeměněn na administrativní a obytné budovy a není tedy veřejně přístupný. Za pozornost však určíte stojí krásný Nový zámek, postavený pány z Vrbna na přelomu 17. a 18. století. Branou, střeženou sochami M. B. Brauna, vejdete do barokního zámeckého areálu, kde vás kromě jiného čeká stálá výstava hraček. Za budovou zámku se rozkládá park v anglickém duchu, zakončený Sluneční branou.

Zbiroh

Zbirožský zámek se nachází přibližně 10 km západně od Točníka a lze k němu dojít po červené turistické stezce. Zámek byl založen původně jako gotický hrad a posléze přestavěn v renesančním, barokním a dnes nejpatrnějším novorenesančním duchu. Od roku 2005 je znovu zpřístupněn veřejnosti a postupně rekonstruován. Zájemce o kuriozity bude jistě zajímat, že se zde nachází nejhlubší studna ve střední Evropě.

Ze Zbiroha na sever pokračuje modrá turistická stezka, která prochází malebným údolím Zbirožského potoka a kolem tzv. Jezírek pokračuje až k Berounce a do Skryj.

Brdy

Protějškem Křivoklátské vrchoviny jsou na jihu Brdy – pokud pohlédnete od Točníka k jihu, nejmajestátněji se z tamních kopců vyjímá Plešivec. Krom toho, že v době halštatské se na tomto vrchu rozkládalo jedno z největších hradišť u nás, můžete se vydat do jeho lesů na příjemnou procházku, zakončenou třeba výstupem na čertovu kazatelnu.

Turistické trasy z Točníku